قطعات کامپیوتر

عینک واقعیت مجازی چیست؟

عینک واقعیت مجازی چیست؟

عینک واقعیت مجازی چیست؟

عینک واقعیت مجازی ، گجت‌های پوشیدنی کامپیوتری هستند که می‌توانند عملکردهای مختلفی داشته باشند. برخی از آن‌ها می‌توانند اطلاعات را همانند یک پوشش واقعیت افزوده (AR) در میدان دید قرار دهند و گروهی دیگر از آن‌ها توانایی پاسخگویی به تماس‌ها و گوش دادن به فایل‌های موسیقی را فراهم می‌کنند، اما فاقد خروجی بصری خواهند بود. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی دیگر هم بتوانند تیرگی لنزها را به با توجه به نور محیط تغییر دهند.

در حالت کلی می‌توان هدف عینک واقعیت مجازی را فراهم کردن عملکرد بی سیم گوشی‌ها و دستگاه‌های مشابه به صورت مستقیم در برابر چهره یا سر انسان دانست. عینک‌های هوشمند می‌توانند با کنترل لمسی یا کاملا بدون استفاده از لمس کارایی داشته باشند. شما می‌توانید با استفاده از عینک هوشمند، تماس یا پاسخ دادن به پیام‌ها، ثبت تصویر و فایل ویدیویی از نقاط موردنظرتان در کنار گوش دادن به فایل موسیقی، تعامل با برنامه‌ها، استفاده از ناوبری GPS و نمایش پوشش AR را مدیریت کنید. عینک واقعیت مجازی ویژگی‌های قابل توجهی در صنایع مختلف همانند بهداشت، درمان، ساخت و ساز و سایر موارد خواهند داشت.

تکنولوژی عینک واقعیت مجازی به چه معناست؟

ماهیت Virtual Reality متمرکز بر ایجاد تجربه‌ای واقع‌گرایانه است که به کاربر احساس حضور و تعامل در یک محیط مجازی را می‌دهد. با استفاده از تجهیزات تکنولوژی VR، مانند عینک واقعیت مجازی، کنترلر و سنسور کاربران قادرند به تعامل با عناصر مجازی در محیط ساختگی بپردازند و رویدادهایی شبیه به واقعیت را تجربه کنند. این تکنولوژی بر اساس ترکیب گرافیک رایانه‌ای، شبیه‌سازی فیزیکی، صداهای سه بعدی و واکنش‌های حسی کار می‌کند تا به کاربران احساس واقعیت شبیه‌سازی شده را القا کند.

واقعیت مجازی یک محیط کامپیوتری با صحنه‌ها و اشیایی است که واقعی به نظر می‌رسند. عینک واقعیت مجازی باعث می‌شود کاربر احساس کند همه آنچه در تصویر می‌بیند، به‌ صورت واقعی در محیط اطراف خود وجود دارد. این محیط از طریق دستگاهی به نام هدست و عینک واقعیت مجازی قابل‌ درک و دیدن است. تکنولوژی وی آر (VR) به ما این امکان را می‌دهد که تجربه بهتری از بازی‌های ویدئویی داشته باشیم؛ گویی یکی از شخصیت‌های آن هستیم. برای مثال، یاد بگیریم چگونه جراحی قلب انجام دهیم یا کیفیت تمرینات ورزشی را برای به حداکثر رساندن عملکرد بدن، بهبود دهیم. تکنولوژی VR در واقع همه تصورات و رویاهای انسان است که به وسیله این فناوری به واقعیت تبدیل می‌شود.

عینک واقعیت مجازی چگونه کار می کند؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم کاربران واقعیت مجازی با وجود عینک های مخصوص می توانند یک دنیای واقعی را تجربه کنند. البته که این دنیا حقیقی نیست بلکه محیطی شبیه سازی شده به دنیای واقعی می باشد، اما چنین حسی مثل بودن در فضای واقعی چطور ممکن است توسط یک عینک برای انسان فراهم شود؟ و سوال اینجاست که عملکرد عینک های واقعیت مجازی بر چه اساسی است؟ در ادامه همراه ما باشید تا به شرح آن بپردازیم.

به عینک واقعیت مجازی نمایشگر سربند هم گفته می شود. مانند عینک های Oculus Rift و PlayStation VR که با گذاشتن شان بر روی چشمانتان  دنیایی سه بعدی را مشاهده خواهید کرد که با عکس و فیلم های سه بعدی که در تلویزیون ها دیده اید، کاملا متفاوت است و حس و حالی واقعی تر دارد. دستگاهی که به عینک واقعیت مجازی وصل می شود، باعث نمایش عکس ها و فیلم ها می شود نه خود عینک. مثلا تصاویر از کنسول بازی گرفته می شود و در عینک واقعیت مجازی PlayStation VR به نمایش در می آید، همچنین در عینک واقعیت مجازی HTC VIVE تصاویر از کامپیوتر و در عینک واقعیت مجازی Samsung Gear VR تصاویر از گوشی هوشمند گرفته می شود.

برای استفاده از عینک واقعیت مجازی دو حالت وجود دارد:

 1. استفاده از دو فید برای یک صفحه نمایش
 2. استفاده از دو صفحه نمایش برای هر چشم

تفاوت واقعیت مجازی با واقعیت افزوده

علی‌رغم اینکه تکنولوژی VR فناوری جالبی است که چندین دهه پیش ابداع شد، بسیاری از مردم هنوز با مفهوم آن آشنا نیستند. همچنین اشتباه گرفتن اصطلاح واقعیت مجازی با تکنولوژی واقعیت افزوده (AR) بسیار رایج است. تفاوت اصلی بین این دو، این است که واقعیت مجازی (VR) دنیایی را می‌سازد که ما از طریق یک هدست یا عینک خاص وارد آن می‌شویم. دنیایی که می‌تواند هیچ شباهتی به محیط و فضایی که در آن هستیم نداشته باشد. هر چیزی که ما می‌بینیم بخشی از یک محیط است که به طور مصنوعی از طریق تصاویر، صداها و غیره ساخته شده است.

از طرف دیگر در واقعیت افزوده، دنیای ما به چارچوبی تبدیل می‌شود که اشیا، تصاویر یا موارد مشابه در آن قرار می‌گیرند. هر چیزی که ما می‌بینیم در یک محیط واقعی است و ممکن است استفاده از هدست ضروری نباشد. اگر بخواهیم پاسخی برای تفاوت بین واقعیت افزوده و واقعیت مجازی چیست؟، مطمئناً این تفاوت، اصلی‌ترین موردی است که مرز تمایز بین تکنولوژی VR  و واقعیت افزوده AR را تعیین می‌کند. بااین‌حال، ترکیبی از تکنولوژی Virtual reality و واقعیت افزوده به نام واقعیت مختلط هم وجود دارد. این فناوری ترکیبی، دیدن اشیاء مجازی در دنیای واقعی و ایجاد تجربه‌ای که در آن اجسام فیزیکی و دیجیتال عملاً قابل تشخیص نیستند را ممکن می‌کند.

کاربردهای عینک واقعیت مجازی

 • عینک واقعیت مجازی تور مجازی:

عینک های واقعیت مجازی کاربرد های خوبی دارند. علاوه بر اینکه برای تفریح و سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرند، گزینه ی مناسبی در حوزه های علمی، آموزشی، پزشکی، تبلیغاتی و . . . می باشند. مثلا مشاوران املاک با داشتن یک عینک واقعیت مجازی می توانند امکان مشاهده و گشت در خانه و ملک مورد نظر مشتری را برایشان فراهم نمایند، چنانچه مورد قبول آن ها قرار گرفت مراحل بعدی برای بازدید حضوری و قرارداد را به انجام برسانند.

 • درمان ترس:

در درمان فوبیا و ترس افراد از یک سری شرایط  و موقعیت های خاص می توان عینک واقعیت مجازی را به کار برد. این گونه که با وجود عینک، شرایطی که بیمار از آن واهمه دارد و می ترسد را به صورت غیر واقعی فراهم می کنند تا با حضور در آن ها و تکرار این قضیه میزان ترس و هراس آن ها کاهش یابد و با بیماری خود مقابله نمایند.

 • عینک واقعیت مجازی شبیه سازی عملکرد خودرو:

در صنعت خودرو سازی هم می توان از عینک واقعیت مجازی کمک گرفت مثلا شرکت خودرو سازی فورد قبل از اینکه ماشین به صورت کامل تولید و به بازار عرضه شود با وجود عینک می توانند با همه ی قسمت های ماشین ارتباط بگیرند و در صورت داشتن مشکل به رفع نواقص آن بپردازند و سپس تولید نهایی انجام گیرد.

 • عینک واقعیت مجازی تشخیص جرم:

امروزه برای تشخیص جرم و اثبات آن توسط مجرم دستگیر شده از عینک واقعیت مجازی استفاده می کنند، این گونه که تصاویر صحنه جرم به صورت سه بعدی و کیفیت بالا درون عینک شبیه سازی شده تعبیه می شود و در دادگاه با اطمینان بیشتری به اثبات جرم پرداخته می شود.

VR از چه سخت افزاری استفاده می‌کند؟

عینک واقعیت مجازی، در بسیاری از موارد، تنها قطعه سخت‌افزاری است که برای لذت بردن از واقعیت مجازی به آن نیاز دارید، اما بیشتر سیستم‌های واقعیت مجازی از اجزای دیگری نیز برای کارکرد بهتر تجربه استفاده می‌کنند.

1-  ردیاب‌ها عینک واقعیت مجازی

برخی از عینک واقعیت مجازی از ردیاب داخلی استفاده می‌کنند که دارای دوربین‌های قابلیت تشخیص عمق، بر روی خود عینک هستند و موقعیت آن را تشخیص می‌دهند. این در حالی است که برخی دیگر دارای ردیاب‌های خارجی هستند که باید در گوشه های فضای بازی نصب شوند. هر عینک واقعیت مجازی شامل نوعی شتاب‌سنج و ژیروسکوپ است که برای ردیابی کج شدن و جهت عینک استفاده می‌شود.

2- کنترل‌ها

عینک واقعیت مجازی، با استفاده از دکمه‌های اندکی که روی خود عینک قرار دارد، به شما امکان بررسی و تعامل پایه با دنیای مجازی را می‌دهند (به ویژه عینک‌های واقعیت مجازی قدیمی که با استفاده از تلفن همراه کار می‌کنند). عینک‌های واقعیت مجازی پیشرفته‌تر دسته کنترلر شبیه به عصا دارند. سیستم‌های واقعیت مجازی که از این هم پیشرفته‌تر هستند؛ دسته کنترلرهایی با قابلیت ردیابی انگشتان فردی دارند. برخی از سیستم‌های واقعیت مجازی، بدون نیاز به کنترلر سخت‌افزاری، می‌توانند دست و انگشتان را ردیابی کنند و برخی از آن‌ها حتی ردیابی کامل بدن را ارائه می‌دهند، به طوری که شما می‌توانید از پاها و پایین‌ترین اعضای بدن خود به عنوان ورودی‌های اضافی استفاده کنید.

3- پردازنده‌ی گرافیک عینک واقعیت مجازی

 بازی‌ها و تجربیات واقعیت مجازی برای نمایش به طور واقع‌گرایانه، حتی در عینک‌های واقعیت مجازی ارزان قیمت، نیاز به قدرت پردازش قابل توجهی دارند؛ بنابراین، یک عینک واقعیت مجازی باید یا دارای پردازش داخلی خود باشد یا باید به یک سیستم قدرتمند پردازش متصل شود. این سیستم می‌تواند یک کامپیوتر رومیزی یا لپتاپ یا در مورد PSVR و PSVR2، کنسول پلی‌استیشن باشد.

رابط انسان و کامپیوتر (HCI)

یکی از مهم‌ترین سوالات کاربران پیرامون عینک واقعیت مجازی را می‌توان روش کنترل آن عنوان کرد. در حقیقت کاربران تمایل دارند با روش کنترل این محصول آشنا شوند و از آن جایی که کنترل‌های معمولی همانند صفحه لمسی یا ماوس نمی‌توانند کارایی داشته باشند، بنابراین راهکار چیست؟ عینک واقعیت مجازی را می‌توان با موارد زیر کنترل کرد:

 • کلیدها
 • تشخیص گفتار در عینک واقعیت مجازی
 • تشخیص ژست
 • ردیابی چشم در عینک واقعیت مجازی
 • کنترل از راه دور

انواع هدست‌های واقعیت مجازی

در ادامه بهترین هدست‌های واقعیت مجازی را به شما معرفی می‌کنیم، البته این اطلاعات مربوط به هدست‌های ارائه شده امسال نیست. در طی ده سال گذشته، هدست‌های واقعیت مجازی PC به یکی از نقاط مهم تمرکز سازندگان هدست‌های واقعیت مجازی تبدیل شده‌اند. انتشارات برجسته اولیه مانند اکولوس ریفت و HTC وایو، به ساخت صنعت واقعیت مجازی کمک کرده‌اند. نمونه‌های مدرن شامل Valve Index، Pimax 5K Super و HP Reverb G2 می‌شوند. این هدست‌ها تمایل دارند دارای بهترین نمایش‌ها، تصاویری با بالاترین کیفیت و نرخ تازه‌سازی بیشتری باشند. آن‌ها می‌خواهند به بهترین کتابخانه بازی‌ها در فروشگاه Meta و پلتفرم SteamVR مجهز شوند. این هدست‌ها می‌توانند باسیم یا بی‌سیم بوده و از ردیابی داخلی یا خارجی استفاده کنند همچنین دارای گزینه‌های مختلف کنترلر باشند. آن‌ها بیشترین هزینه را همیشه به خود اختصاص می‌دهند و برای اجرایشان به یک کامپیوتر بازی‌بازی قدرتمند و گران قیمت نیاز است.

1- هدست‌های واقعیت مجازی کنسول

 هر چند هدست‌های واقعیت مجازی کنسول زیادی وجود ندارد، اما PlayStation VR (PSVR) و PlayStation VR2 (PSVR2) دو گزینه قابل اعتماد و بسیار محبوب هستند که کارآمد بودن خود را اثبات کرده‌اند. این هدست‌ها تمامی ویژگی‌های هدست‌های برتر PCVR را ندارند، اما در زمان عرضه، با هم رقابت پذیرفته شده‌اند. این هدست‌ها معمولاً ارزان‌تر از راه‌حل‌های PCVR هستند، اما ارزان نیستند و برای اجرای آن‌ها به یک کنسول PlayStation 4 یا PlayStation 5 نیاز است.

2- هدست‌های واقعیت مجازی مستقل

 هدست‌های واقعیت مجازی مستقل دارای پردازش داخلی، ردیابی داخلی، باتری و کنترلر بی‌سیم می‌باشند. این هدست‌ها طراحی شده‌اند تا همه چیزی که برای تجربه واقعیت مجازی لازم است را در بر بگیرند. این امر باعث می‌شود که احتمالاً راه دسترسی آسان‌تری برای تجربه واقعیت مجازی فراهم شود. اما این هدست‌ها به دلیل عمر باتری محدود، محدودیت دارند و پردازنده‌های گرافیکی داخلی آن‌ها نزدیک به قدرت پردازش گرافیکی هدست‌های واقعیت مجازی کنسول و PC نیست. با این حال، هدست‌های واقعیت مجازی مستقل هزینه کمتری دارند، به خصوص از آن‌جایی که نیازی به داشتن کنسول یا کامپیوتر جانبی برای اجرای آن‌ها نیست.

خرید عینک واقعیت مجازی

امروزه بیشتر عینک های واقعیت مجازی بر پایه گوشی های هوشمند هستند که استقبال زیادی هم از آن ها شده است. به طوری که به یک گوشی هوشمند وصل می شوند و دیگر نمایشگر اختصاصی روی این عینک ها وجود ندارد.

معروف ترین عینک واقعیت مجازی شامل موارد زیر می باشند، اما بهتر است نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را به هنگام خرید در نظر داشته باشید:

 • VR Box 2
 • عینک واقعیت مجازی BOBO VR Z5
 • BOBO VR Z4
 • عینک واقعیت مجازی Samsung Gear VR
 • Shinecon 4 VR
 1. از آن جایی که ممکن است یک عینک واقعیت مجازی ساعت ها روی سر و چشمانتان باشد پس باید مدل سبک آن را انتخاب نمایید و همچنین کش و پد های عینک راحت و نرم باشند که سر و صورتتان از تماس با آن اذیت نشود.
 2. یکی دیگر از نکات مهم در عینک های واقعیت مجازی امکان تنظیم فاصله ی لنز تا چشم کاربر می باشد. حتی بعضی از عینک ها فاصله ی لنز ها ازیکدیگر را هم تنظیم می کنند که این جزء نکات مثبت یک عینک است.
 3. زاویه دید عینک واقعیت مجازی باید 100 درجه و حتی بیشتر باشد و البته که صفحه نمایش گوشی در اندازه ی زاویه دید تاثیر گذار است.
 4. قبل از اینکه عینک واقعیت مجازی را بخرید، در سایت های سازنده میزان سازگاری آن با مدل گوشی خود را بسنجید و بعد خرید خود را نهایی سازید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید