دزدگیر

هک کردن انواع دزدگیر

انواع دزدگیر

آیا امنیت دزد گیرهای اماکن قابل هک کردن هستند؟

امنیت دزد گیرهای اماکن تمام سیستم های حفاظتی وایرلس برای برقراری ارتباط بین دزدگیر و تجهیزات نصب شده نظیر چشمی، مگنت، شوک سنسور و … از فرکانس رادیویی استفاده می کنند. در واقع هنگامی که چشمی، مگنت و … تحریک شوند از طریق فرکانس رادیویی یک سیگنال برای دزدگیراماکن ارسال می کند تا آژیر فعال شود.

اخیرا محققان متوجه شده اند که امکان هک کردن این سیگنال توسط سارقان وجود دارد به صورتی که آن ها می توانند به سیگنال دسترسی داشته و آن را رمز گشایی و در دزدگیر، کنترل کرد. سارقان می توانند سیگنال های ارسالی از تجهیزات وایرلس را مسدود کنند تا وارد دزدگیرمنزل نشود و از فعال شدن آژیر دزدگیر جلوگیری کنند.

سیستم anti-jamming

اگرچه برخی از کمپانی ها از سیستم anti-jamming برای جلوگیری از ایجاد اختلال و مسدود کردن سیگنال در طراحی دزدگیرهای خود استفاده کرده اند که مانع مسدود شدن سیگنال شده و دزد بلافاصله فعال می شود.اما هک کردن دزدگیر به راحتی که فکر می کنید نیست و نیاز به تجهیزات خاص خود دارد که هزینه بالایی دارد. در واقع سرقت یک خانه معمولی با تجهیزات هک دزدگیر برای سارقانی که سیستم هک را نیاز دارند کاری بیهوده و بدون نتیجه است زیرا هزینه تامین دستگاه هک از قیمت اجناس چندین خانه معمولی بالاتر است و به همین دلیل در هر کشوری این تجهیزات وجود ندارد.

نتیجه امنیت دزد گیرهای اماکن

این محققان توانسته اند با استفاده از دستگاهی به نام RTL-SDR که با مبلغ 10 دلار از سایت آمازون خریده بودند بر سیگنال ها نظارت داشته باشند. این دستگاه، سیگنال ها را انتقال نمی دهد، بنابراین یک مهاجم قادر به غیرفعال کردن سیستم زنگ هشدار دزگیر نخواهد بود.
در اکثر دزدگیرهای خانگی به جای وارد کردن رمز از طریق صفحه کلید از ریموت برای فعال و غیرفعال کردن دزدگیر استفاده می کنند. این داده ها به صورت واضح و همچنین از طریق فرکانس رادیویی منتقل می شوند و قابل کنترل هستند.

نکته مهم درامنیت دزد گیرهای اماکن

این محققان دریافته اند که بیشتر سیستم هایی که مورد بررسی قرار داده اند، در هنگام فعال یا غیر فعال کردن دزدگیر بوسیله ریموت، فقط از یک کد واحد استفاده می کنند. یکی از این محققان (کریزر) می گوید: “من کدهایی را که ارسال می شد، دوباره ضبط کردم و امنیت این سیستم ها را شکستم”. این محقق خاطرنشان می کند که دزدگیرها می توانند با استفاده از سیستم های رولینگ یا هاپینگ کد که به جای ارسال کدهای ثابت، کدها تغییر می یابند، ایمن تر شوند، اما اکثر تولید کنندگان روش ساده تر را برای اجرای سخت افزار و همچنین هزینه پایین تر تولید را مد نظر خود قرار می دهند.

کریزر بر روی دزدگیر Swann تحقیقات خود را انجام داده است.

وی علاوه بر بررسی سیستم های وایرلس به صورت سخت افزاری نیز به دستگاه متصل شد تا ادعای این شرکت مبنی بر داشتن سیستم نرم افزاری و سیستم عامل محافظت شده که مانع از خواندن آن می شود را بررسی کند. بر خلاف ادعای این کمپانی رمز عبور نمایش داده شده و یک مسیر برای غیرقعال کردن دزدگیر را نشان داد.
این دانشمندان در بررسی های خود به این نتیجه رسیدند که سیستم های دزدگیر که به عنوان دزدگیرهای صنعتی تولید می شوند از امنیت بالاتری به نسبت سیستم های منازل دارند. در نتیجه بهتر است از دزدگیرهایی که به عنوان دزدگیر صنعتی تولید می شوند استفاده گردد.

امنیت دزد گیرهای اماکن در کشورهای اروپایی

در برخی از کشورهای اروپایی و امریکایی دزدگیرهای اماکن به محض فعال شدن در هنگام وقوع حادثه، سیگنالی به شرکت سازنده و یا پلیس ارسال می کنند.محققان پی برده اند که سارقان می توانند سیگنالی که در این کشورها از دزدگیر برای سیستم مانیتورینگ شرکت سازنده دزدگیر و یا اداره پلیس منطقه ارسال می شود را هک، رمز گشایی و مانع ارسال آن شوند. با اینکه شاید دزدگیرهای اماکن از لحاظ سخت افزاری با هم متفاوت باشند ولی چون عملکرد آن ها یکی بوده و از فرکانس های رادیویی پیروی می کنند اگر یکی از سیستم ها قابل هک شدن باشند امکان هک بقیه دزدگیرها نیز وجود دارد.

امنیت دزد گیر در استرالیا

یکی از محققان  بر روی یک سیستم دزدگیر استرالیایی بررسی هایی انجام داد و متوجه شد که این دزدگیر استرالیایی علاوه بر اینکه قابل هک شدن هست، امکان دسترسی و هک کردن رمز ورود به منوی آن و تفییر دادن تنظیمات و غیر فعال کردن زون های دزدگیر که فعال هستند و چشمی، مگنت و … برای آن ها تعریف شده است، وجود دارد.
این محقق ادعا کرده که توانسته از فاصله 250 یاردی یک دزدگیر، اطلاعات آن را کپی و برای سیستم به صورت یک سیگنال کاذب ارسال و دزدگیر را فعال کند. این کار بدون داشتن یک خط دید مستقیم بین دزدگیر و سنسور انجام شده است.

چشمی حرکتی امنیت دزد گیرهای اماکن چیست و چگونه کار میکند؟

سنسورهای مادون قرمز(pir) یا همان چشمی های حرکتی جزء اصلی یک سیستم دزدگیر اماکن می باشند. چشم های مادون قرمز با شناسایی گرمای بدن توسط حرکت آن یا انرژی مادون قرمز کار می‌کند. چشم های حرکتی دزدگیر محوطه پوششی خود را به عنوان یک شبکه در نظر می‌گیرند زمانی که در محوطه آنها جسمی با حدی از گرما که برای آنها تعریف نشده باشد در حال حرکت باشند چشمی آن را حس کرده و به عنوان یک خطر آن را گزارش می دهد.

سنسورهای حیوان خانگی (pet) چگونه کار می کنند؟

این گونه چشمی ها بر اساس وزن اجسام کار می‌کنند، زمانی که شخص در منزل خود و یا محل نصب دزدگیر حیوان خانگی داشته باشد نمی تواند از سنسورهای حرکتی استفاده کند ، زیرا مدام حرکت آنها در مقابل چشمی باعث خطا می شود،به  همین منظور سنسورهای وزنی جایگزین می‌شود، که دارای وزن های متفاوت مانند ۱۵ کیلو ۳۵ کیلو و غیر می باشد. یعنی هر جسمی پایین‌تر از وزن تعریف شده برای آن چشمی نادیده گرفته می‌شود.

آلارم اشتباه چگونه اتفاق می افتند؟

گاهی پیش می‌آید که سنسوری امنیت دزد گیرهای اماکن خود به خود شروع به هشدار میکند که این از لحاظ ایمنی و آرامش افراد اصلاً خوب نیست و خیلی زود باید علت را متوجه و  آن را برطرف کنید. در سنسور های وایرلس که چشمی توسط یک باتری تغذیه و کار می کند شایع‌ترین هشدار دروغ آن تعویض نکردن به موقع باتری می باشد. هنگامی که شما در تایم مناسب و درست باتری چشمی دزدگیر را تعویض نکنید چشمی برای هشدار دادن به شما شروع به آژیر کشیدن می‌کند، که بعد از عوض کردن باتری این مشکل کامل برطرف می‌شود. از دیگر هشدار دروغین که معمولاً به ندرت ایجاد می‌شود نصب نادرست دزدگیر منازل و قطعات آن در جاهای نامناسب می باشد. تابیدن نور به طور مستقیم بر لنز چشمی، قرار دادن سنسور چشمی در مقابل و یا همجواری تهویه هوا، قرار دادن چشمی در کنار اجسام در حال حرکت مانند پرده، هم می‌تواند باعث مشکل شود. حتی در چشمی دزدگیر های سیمدار هم گاهی بر اثر سیم کشی نادرست، پایین و بالا شدن نوسانات برقی دچار این مشکل می شوید .

بهترین مکان برای نصب چشمی دزدگیر منازل کجا میباشد؟

بهترین مکان برای قرارگیری سنسور در گوشه های اتاق می باشد این کار باعث می شود حداکثر فضا را پوشش دهد.

نقاط حساس: 

این مکان ها حتماً باید توسط سنسور پوشش داده شود مانند ورودی‌ها، پنجره‌ها ،راهروها و غیره

پاگردها: امنیت دزد گیرهای اماکن

 معمولاً تجهیزات دزدگیر اماکن در داخل یک واحد مسکونی، اداری، تجاری و… ، انجام می‌شود اما اگر محوطه خارجی شما کاملاً شخصی باشد و همسایه از آن عبور نکند و یا امکان آمدن هیچگونه موجودی مانند، پرنده، گربه ،حشرات، در آنجا نباشد می توانید از چشم‌ها در نقاط حساس بیرون هم استفاده نمایید، تا هشدار ها قبل از ورود به منزل شما باشد.

نکته

این نکته را در نظر داشته باشید که سنسورهای مادون قرمز توسط دمای بدن در حال حرکت عمل می‌کند ، پس از قرار دادن سنسور در محیط های خیلی گرم مانند جاهایی که دارای رادیاتورها و  دیگ‌ بخار هستند جلوگیری کنید .چشمی دزدگیر اماکن را در مکان های خشک بدون رطوبت بالا قرار دهید زیرا رطوبت و بخار به مرور زمان حساسیت سنسور را کاهش می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید