دسته‌بندی نشده

تیر و کمان

ورزش تیر کمان

تیراندازی با کمان در رشته های ورزش تیر کمان کامپوند، ریکرو و سنتی برگزار می گردد. 

کمان ریکرو: این کمان شامل قسمت‌های قبضه، بازو، سایت، پیپ سایت، استاب لایزر، زه است. این کمان به کمان‌های قدیمی تشابه بیشتری دارد و با اندکی تغییردقت و قدرت آن افزایش یافت. مسابقات آن در مسافت های۱۸و۳۰و۷۰ متر برگزار میگردد. مسافت ۷۰ متر المپیکی است و در بخش‌های مردان، زنان، تیمی مردان، تیمی زنان، میکس مردان و زنان برگزار می‌شود. این کمان باید پس از استفاده اجزایش برای سالم ماندن جدا می‌شود.

کمان کامپوند:

این کمان شامل قسمت‌های بازو، قبضه قرقره، سایت، پیپ سایت، استاب لایزر، شوکرو… است. این کمان بسیار پیشرفته‌است و از لحاظ قدرت و دقت بسیار بهتر از کمان سنتی و ریکرو است. مسابقات آن نیز در مسافت های۱۸و۳۰و۵۰ متر برگزار میگردد. این رشته المپیکی نیست. این کمان از اول همراه با زه است و نیازی به جداسازی قطعات ندارد.

کمان سنتی:

این کمان بسیار ساده بوده و مانند کمان‌های اولیه است. یکی از ویژگی‌های جالب این رشته ورزشی آن است که هرفرد با لباس محلی و خاص منطقهٔ خود در مسابقه شرکت می‌کند.

تیراندازی با کمان در پارالمپیک بر روی صندلی

ورزش تير و کمان بيش از 30 سال در مسابقه پارالمپيک (مسابقه معلولين) قدمت دارد برنامه های پارالمپيک شامل دوبل، انفرادی، و تيمی است که امتياز بندی مسابقه دقيقا شبيه بازيهای المپيک (بازي های افراد سالم) است مسابقات با کمی تغييرات زير نظر فدراسيون بين المللی تير و کمان برگزار می شود. مسابقه پارالمپيک شامل ورزشکاران فلج مغزی، آسيب نخاعی، معلولين خفيف (دست و پا) و قطع عضوها می شود. گرچه معلولين ديگر نيز از اين رشته ورزشی لذت می برند. ورزشکاران معلول اولين بار در بازی های استوک مندويل در سال 1948 در مسابقه تيروکمان شرکت کردند و هم اکنون 37 کشور در بازی های پارالمپيک شرکت می کنند.

ورزشکاران معلول و جانباز در مسابقات تير و کمان بصورت ايستاده يا بر روی ويلچر می توانند در مسابقه شرکت کنند و در كل در سه نوع کلاسبندی تقسيم می شوند.

تیراندازی با کمان در المپیک

رشته تير و كمان از همان دوره های نخست المپيک موردتوجه ويژه مسئولان برگزاری اين تورنمنت كه بيانگر ارزش ويژه آن است، قرار گرفت. ورزش تير و كمان در المپيک 1900 ،1904، 1908و 1920 برگزار شد كه در اين سال ها «هوبرت فن اینیس» با كسب شش مدال طلاو سه نقره نام خود را بر سر زبان ها انداخت. ورزش تير و كمان پس از وقفه ای طولانی در المپيک1972 مطرح شد و از المپيک1988 بود كه تيم ها تلاش فراوانی برای كسب مدال های اين رشته به خرج دادند. در المپيك1996ركورد بيننده تلويزيونی برای اين رشته شكست. جهت تبلیغات رایگان کلیک کنید

فدراسیون جهانی فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان

فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان (World Archery Federation) نهاد اصلی اداره کننده و برگزاری مسابقات ورزش تیراندازی با کمان در جهان است.

این سازمان در سال 1931 تأسیس شده و مقر آن در لوزان، سوئیس است. فدراسیون جهانی تیراندازی مسابقات تیراندازی با کمان در بازی‌های المپیک تابستانی، مسابقات قهرمانی تیراندازی با کمان جهان و جام جهانی تیراندازی با کمان را برگزار می کند.

تجهیزات ایمنی  تیراندازی با کمان تیر و کمان

مهمترین وسیله و تجهیزات برای یک ورزشکار در تیراندازی با تیر و کمان، تیر و کمان اوست. تیر و کمان هر فردی طبق رشته انتخابی وی تهیه می‌گردد و شخص باید از کمان خود به خوبی مواظبت نماید، تا بتواند عملکرد مناسب و ایمنی در حین تیراندازی از خود نشان دهد.

استفاده از محافظ سینه و بازو به هنگام تیراندازی با تیر و کمان

محافظ سینه و بازو به صورت یکپارچه هستند و جنس آن هم طوری است که غیر قابل انعطاف است. این تجهیزات در واقع نگهدارنده بدنه کمان هستند و به تیرانداز کمک می‌کند تا بتواند به سادگی کمان را در دست بگیرد و حرکات تکمیلی پس از پرتاب تیر را به خوبی و صحیح انجام دهد.

استفاده از بازو بند به هنگام تیراندازی با تیر و کمان

از دیگر وسایل مورد نیاز جهت فعالیت در رشته ورزشی تیراندازی با تیر و کمان، بازوبند است. در تیراندازی با تیر و کمان، بازوبند می‌تواند از آسیب‌های احتمالی که ممکن است زه به دست بزند، جلوگیری نماید. این بازوبند به طور معمول از جنس چرم ساخته شده تا برای استفاده توسط ورزشکار راحت باشد.

استفاده از سینه بند به هنگام تیراندازی با تیر و کمان

سینه بند هم با یک بند به قسمت جلویی ورزشکار بسته شده و از گیر نمودن زه کمان با لباس ورزشکار جلوگیری می‌کند. در این صورت هم تیراندازی راحتتر می‌شود و هم لباس و بدن تیرانداز از آسیب‌های احتمالی حفظ می‌شود و همچنین مانع از برخورد زه به هنگام رها نمودن می‌گردد.

انگشتی به هنگام تیراندازی با تیر و کمان

از دیگر وسایل و تجهیزات تیراندازی با تیر و کمان، تپ یا انگشتی است. انگشتی از انگشتان دست حمایت می‌کند تا در طول تمرین و مسابقه بند انگشتانی که در تماس با زه است، صدمه نبینند و تیرانداز به هنگام کشش احساس راحتی بیشتری نماید. محافظ انگشتان در انواع مختلفی وجود دارد و تیرانداز می‌تواند با توجه به سلیقه خود و کاربرد یکی از آن‌ها را برگزیند.

تکنولوژی استفاده از تیردان به هنگام تیراندازی با تیر و کمان

جهت راحتی تیرانداز و برای اینکه تیرها در کنار او باشند به وسیله‌ای به نام تیردان نیاز دارد. تیردان محل قرار گیری تیرهاست و در کنار تیرانداز قرار گیرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید