گیاهان دارویی

پخش گیاهان دارویی خواص سیر

پخش گیاهان دارویی خواص سیر

پخش گیاهان دارویی خواص سیر

پخش گیاهان دارویی خواص سیر به گزارش دکتر بهشتیان، سیر گیاهی از خانواده آلیوم ها (پیاز) است، و در خانواده ی پیاز، موسیر و تره قرار می گیرد.

به هر بخش از گل کامل سیر یک حبه می گویند. حدود ۱۰ تا ۲۰ حبه در یک گل سیر وجود دارد.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  سیر در بسیاری از نقاط جهان رشد می کند و به دلیل بوی قوی و طعم لذیذی که دارد یکی از مواد محبوب در آشپزی محسوب می شود.

با این حال، در طول تاریخ باستان، مردم به طور گسترده از خواص دارویی سیر استفاده می کردند. شواهدی مبنی بر استفاده ازسیر توسط بسیاری از تمدن های بزرگ باستانی از جمله مصری ها، یونانی ها، رومی ها، چینی ها و هندی ها وجود دارد.

امروزه دانشمندان دریافته اند که پخش گیاهان دارویی خواص سیر  بیشتر فواید سیر برای سلامتی به دلیل ترکیبات گوگردی آن است که هنگام خرد کردن، له کردن یا جویدن یک حبه سیر تشکیل می شود.

شاید شناخته شده ترین ترکیب موجود در سیر، آلیسین باشد. با این حال، آلیسین یک ترکیب ناپایدار است که پس از برش دادن یا خرد کردن آن تنها برای مدت کوتاهی در سیر تازه وجود دارد.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  از انواع ترکیبات دیگری که در ایجاد خواص سیر نقش دارند می توان از دی آلیل دی سولفید و اس-آلیل سیستئین نام برد.

ترکیبات گوگردی سیر از طریق دستگاه گوارش وارد بدن می شود. سپس در سراسر بدن حرکت کرده و اثرات بیولوژیکی قوی خود را اعمال می کنند.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر خام

آیا می دانستید که هر فرد به طور متوسط 0.9 کیلوگرم سیر در سال مصرف می کند؟ برای هزاران سال، قبل از اینکه این ادویه برای طعم دادن به غذاهای مورد علاقه شما استفاده شود، در فرهنگ های باستانی به عنوان یک درمان دارویی استفاده می شد.پخش گیاهان دارویی خواص سیر  تمدن های چینی، مصری و رومی از خواص سیر برای سلامتی استفاده می کردند. اسناد قابل توجهی در مورد استفاده آنها از خواص سیر برای خواص دارویی آن وجود دارد. ثابت شده که مصرف سیر فواید بسیاری برای سلامتی بدن داردو فواید سیر ثابت شده دارد. بیایید به مهم ترین خواص سیر و  فواید سیر برای سلامتی نگاه کنیم.

 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
 • کمک به کاهش فشار خون
 • کاهش کلسترول
 • پیشگیری کننده سرطان
 • دارای خاصیت آنتی بیوتیک قوی
 • پیشگیری از آلزایمر
 • مرطوب کننده پوست و ضد آکنه
 • پخش گیاهان دارویی خواص سیر  جلوگیری از بیماری های پوستی و قارچی
 • پیشگیری از پیری زودرس
 • محافظت از پوست سر و کمک به رشد مو
 • ضد شوره 
 • افزایش طول عمر
 • پخش گیاهان دارویی خواص سیر  کمک به جذب آهن 
 • درمان عفونت های کلیوی و ادراری

پخش گیاهان دارویی خواص سیر ، سیر در عین مغذی بودن، بسیار کم کالری است

سیر فوق العاده مغذی است. یک حبه سیر (حدود ۳ گرم سیر) حاوی ۴.۵ کالری، ۰.۲ گرم پروتئین و ۱ گرم کربوهیدرات است.

سیر منبع خوبی از چندین ماده مغذی به حساب می آید، به ویژه:

 • منگنز
 • ویتامین B6
 • پخش گیاهان دارویی خواص سیر  ویتامین C
 • سلنیوم
 • فیبر

تقویت سیستم ایمنی

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  ایمنی بدن شما همان چیزی است که در وهله اول از بیمار شدن آن جلوگیری می کند و همچنین در صورت نیاز به مبارزه با بیماری کمک می کند. سیر سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند تا از سرماخوردگی و ویروس آنفولانزا جلوگیری کند.کودکان در سال شش تا هشت سرماخوردگی می گیرند، در حالی که بزرگسالان دو تا چهار سرماخوردگی دارند. خواص سیر خام می تواند از سرفه، تب و بیماری های سرماخوردگی محافظت کند. خوردن دو حبه سیر له شده در روز بهترین راه برای سود است. در برخی از خانواده ها در سراسر جهان، خانواده ها برای کمک به رفع یبوست، حبه های سیر را به نخی به گردن فرزندان خود آویزان می کنند.
 

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  کمک به کاهش فشار خون 

سکته مغزی و حملات قلبی دو مورد از مهم ترین نگرانی های بهداشتی در سراسر جهان هستند. فشار خون بالا یک عامل خطر مهم برای بیماری قلبی است. تصور می شود که حدود 70 درصد از سکته های مغزی، حملات قلبی و نارسایی مزمن قلبی را ایجاد کند. فشار خون بالا عامل 13.5 درصد مرگ و میرها در سراسر جهان است. از آنجایی که آنها عامل اصلی مرگ و میر هستند، مهم است که به یکی از دلایل اصلی آنها یعنی فشار خون بالا پرداخته شود.
 
سیر یک ادویه فوق العاده برای کسانی است که از فشار خون یا فشار خون بالا رنج می برند. با این حال، حتی اگر شما عاشق سیر نیستید، مصرف مکمل‌های سیر همچنان می‌تواند فواید سیر عادی به  سلامتی مانند کاهش فشار خون بالا، درمان تب و بسیاری موارد دیگر را برای شما به ارمغان آورد. در نظر داشته باشید که باید مطمئن شوید که مصرف این مکمل ها به اندازه چهار حبه سیر در روز باشد. قبل از شروع مصرف مکمل ها حتما با پزشک خود صحبت کنید.
 

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  کمک به کاهش سطح کلسترول

کلسترول یک جزء چربی در خون است. دو نوع کلسترول وجود دارد: کلسترول “بد” LDL و کلسترول “خوب” HDL. کلسترول LDL بیش از حد و کلسترول HDL کافی نمی تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. نشان داده شده است که سیر سطح کلسترول تام و LDL را 10 تا 15 درصد کاهش می دهد. علاوه بر این، خوردن سیر بر سطح HDL یا کلسترول خوب شما تأثیری ندارد. اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید یا از بیماری قلبی رنج می برید، باید سیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  از خواص سیر افزایش طول عمر می باشد

اساساً اثبات اثرات بالقوه خواص سیر بر طول عمر در انسان غیرممکن است.

اما با توجه به اثرات مثبت آن بر روی عوامل بیماری زایی همچون فشار خون، ادعای توانایی سیر در افزایش طول عمر، منطقی به نظر می رسد.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  براساس تحقیقی در کشور چین در سال ۲۰۱۹، سالمندانی که حداقل در هفته یک بار سیر مصرف می‌کردند نسبت به کسانی که کمتر از یک بار در هفته سیر می خوردند، عمر طولانی‌تری داشتند .

براساس یافته های دیگری، این واقعیت که سیر امکان دفاع در برابر بیماری های عفونی را دارد نیز بسیار حائز اهمیت است. چنین بیماری هایی به ویژه در افراد مسن یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، از علل شایع مرگ و میر به شمار می آیند.

 مکمل های سیر موجب بهبود عملکرد ورزشی می شوند

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  سیر یکی از اولین مواد “افزایش دهنده عملکرد” ​​بوده است.

تمدن های باستان از سیر برای کاهش میزان خستگی و بالا بردن ظرفیت کاری کارگران استفاده می کردند. ورزشکاران المپیک در یونان باستان برای بهبود عملکرد خود سیر مصرف می کردند.

در حالی که تحقیقات بر روی موش های آزمایشگاهی نشان داده است که سیر به عملکرد ورزشی کمک می کند، مطالعات انسانی چندانی در این زمینه انجام نشده است.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  مطالعه ای که اخیراً انجام شده نشان داده است که سیر نتوانسته در بهبود عملکرد دوچرخه سواران در یک آزمایش ۴۰ کیلومتری با مدت زمان مشخص، تاثیر مثبتی داشته باشد. با این حال، احتمال دارد که سیر استرس اکسیداتیو مرتبط با ورزش و آسیب عضلانی را کاهش دهد .

همچنین یک مطالعه ی کوچک در سال ۲۰۱۵ اذعان داشت که مکمل های سیر  ظرفیت اکسیژن را در طول ورزش افزایش می دهند .

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  پیشگیری سیر از آلزایمر و زوال عقل

سیر سرشار از آنتی اکسیدان است که به جلوگیری از هرگونه آسیب اکسیداتیو در بدن شما کمک می کند. این خواص آنتی اکسیدانی می تواند به پیشگیری از برخی بیماری های شناختی مانند زوال عقل و آلزایمر کمک کند. با این حال، این یکی را با کمی سیر مصرف کنید. پخش گیاهان دارویی خواص سیر  با این حال، مصرف دوزهای بالای مکمل های سیر به این معنی نیست که شما از این بیماری مصون خواهید بود. خواص دارویی سیر فقط تا حدی می تواند سلامت را بهبود بخشد.

 خوردن سیر به سم زدایی بدن از فلزات سنگین کمک می کند

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  براساس یافته های موجود، مصرف سیر در دوزهای بالا، بدلیل ترکیبات گوگردی موجود در آن، از آسیب ناشی از مسمومیت اندام های حیاتی بدن بر اثر فلزات سنگین محافظت می کند.

افراد مختلف به دلیل شرایط محیطی مانند هوایی که تنفس می کنیم و قابلمه هایی که در آن غذا می پزیم ممکن است در معرض فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، آلومینیوم و غیره قرار بگیرند، این فلزات در بدن رسوب کرده و منجر به بروز بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی می گردند.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  آلیسین موجود در سیر می تواند به کاهش سطح سرب در خون و اندام های حیاتی شما کمک کند.

در سال ۲۰۱۲، مطالعه ای بر روی کارمندان کارخانه باتری خودرو (که بیش از حد در معرض سرب قرار داشتند) نشان داد که سیر سطح سرب موجود در خون را ۱۹٪ کاهش می دهد. همچنین موجب کاهش بسیاری از علائم بالینی مسمومیت از جمله سردرد و فشار خون بالا نیز می گردد.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر مصرف سه دوز سیر در روز حتی از داروی پنی سیلامین (D-penicillamine) نیز در کاهش علائم این بیماری عملکرد بهتری داشته است.

 سیر موجب تقویت استخوان ها می گردد

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  در چندین مطالعه اثرات سیر بر سلامت استخوان ها به خصوص استخوان زنان پس از یائسگی مورد اندازه گیری قرار گرفته است.

نتایج یک کارآزمایی بالینی منتشر شده در سال ۲۰۱۷ با دادن روزانه یک قرص معادل ۲ گرم سیر تازه به شرکت کنندگان، نشان داد که سیر می تواند استرس اکسیداتیو – یکی از علل پوکی استخوان – را کاهش دهد.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  بنا بر نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۸ نیز مصرف ۱ گرم مکمل سیر در روز به مدت ۱۲ هفته، به کاهش دردهای استخوانی در زنان مبتلا به آرتروز زانو و چاقی یا اضافه وزن کمک می کند.

مضرات سیر

همان‌طور که گفته شدپخش گیاهان دارویی خواص سیر  خواص سیر بسیار زیاد است که برای درمان برخی از بیماری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد ولی با این‌ وجود مضرات سیر را نیز به وجود دارد. پس مضرات سیر شامل:

 آسیب به کبد

کبد یکی از حیاتی‌ترین عضو در بدن انسان است که می‌تواند با مصرف سیر بیش‌ازاندازه صدمه ببیند. اگرچه سیر غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است اما با مصرف بیش‌ازحد، می‌تواند موجب مسمومیت کبد شود، هرچند که تقریباً سمی نیست اما در صورت زیاده‌روی می‌تواند باعث آسیب کبد شود.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  بوی بددهان

بوی بددهان می‌تواند سبب آسیب زدن به اعتمادبه‌نفس  شود. بوی سیر و بوی بدن دو مورد از رایج‌ترین اثرات جانبی مرتبط با سیر هستند، عدم بهداشت فردی تنها علت بوی بدن نیست چون مصرف سیر نیز می‌تواند منجر به چنین چیزی شود. البته بوی سیر بعد از مسواک زدن هم همچنان دردهان باقی می‌ماند و این برای اطرافیان آزاردهنده است.

 حالت تهوع ، استفراغ و سوزش معده

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  مصرف سیر تازه، عصاره و یا روغن آن با معده خالی ممکن است موجب تهوع، استفراغ و سوزش معده شود. همچنین مصرف سیر می‌تواند موجب سوزش معده و حالت تهوع و یا حتی رفلکس معده شود.

اسهال

پخش گیاهان دارویی خواص سیر  مصرف سیر با معده خالی می‌تواند موجب گاز معده و اسهال شود.

اگر درباره رژیم غارنشینی اطلاعاتی ندارید و میخواهید با این رژیم آشنا شوید به مقاله نوشته شده ما با عنوان رژیم پالئو مراجعه نمایید.

 تشدید خونریزی

مصرف سیر به دلیل آنکه خطر خونریزی را افزایش می‌دهد نباید همراه با داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین ، وارفارین و کلوپیدوگرل مصرف شود. این عوارض بیشتر در مورد سیر تازه صدق می‌کند.

مشکلات مربوط به معده

استفاده از سیر باعث سرخ شدن غشا مخاطی می‌شود؛ بنابراین باید قبل استفاده از سیر و محصولات مرتبط احتیاط کرد چون ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت داشته باشند.

کاهش زیاد فشارخون

یکی از مزیت‌های سیر کاهش فشارخون است اما اگر از قبل داروهایی برای کاهش فشارخون مصرف می‌کنید باید از خوردن سیر خودداری کنید؛ زیرا سیر و مکمل‌های آن خاصیت کاهش فشارخون دارند.

 اگزما و سوزش

اگرچه سیر سرشار از خاصیت است اما تماس طولانی‌مدت با سیر ممکن است باعث سوزش پوست شود زیرا آنزیم موجود در سیر، به نام آلیین لیاز، می‌تواند دلیل سوزش باشد.

پخش گیاهان دارویی خواص سیر   تغییرات بینایی

مصرف بیش‌ازحد سیر می‌تواند به وضعیتی به نام هایفما منجر شود که سبب خونریزی داخل محفظه چشم – فضای بین عنبیه و قرنیه می‌شود و این بیماری می‌تواند باعث از بین رفتن دائمی بینایی شود.

 سردرد 

سیر، به‌ویژه هنگامی‌که به شکل خام خورده می‌شود، می‌تواند باعث میگرن شود. اگرچه به‌طور مستقیم باعث سردرد میگرنی نمی‌شود اما فرآیندی است که آن را فعال می‌کند.

 بالا بردن سطح فشارخون

اطلاعات کمی در این زمینه وجود دارد. آزاد شدن آلیسین چیزی است که سیر را برای کاهش فشارخون ایده آل می‌کند اما آلیسین در فرآیند پخت‌وپز از بین می‌رود ازاین‌رو، اگر به دنبال کاهش فشارخون هستید، ممکن است خواص سیر خام کمک‌کننده باشد.

زنان باردار

مصرف سیر به مقدار زیاد در دوران بارداری می‌تواند باعث زایمان زودرس شود و در زنان شیرده می‌تواند طعم شیر را تغییر دهد.

 تعریق زیاد

 سرگیجه

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید