قطعات کامپیوتر, قطعات ماشین

معرفی انواع صفحه نمایش ها و تکنولوژی های مرتبط با آن

صفحه نمایش موبایل

صفحه نمایش موبایل

صفحه نمایش موبایل امروزه کیفیت صفحه نمایش گوشی های هوشمند از جمله خصوصیاتی است که خریداران تلفن همراه به آن توجه زیادی دارند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و معرفی گوشی های هوشمند جدید، تولید صفحه نمایش های این گوشی ها نیز دستخوش تغییراتی بوده و انواع مختلفی از صفحات، با قابلیت های مختلفی پا به عرصه رقابت بازار گذاشته اند. بنابراین کاربران با انواع صفحه نمایش که هر کدام دارای نقاط ضعف و قوت خاصی هستند، مواجه می شوند. در نتیجه، انتخاب و خرید گوشی می تواند برای کاربر امری مشکل به حساب آید.
به طور کلی صفحه نمایش ها به دو دسته LCD و LED تقسیم می شوند. همانطور که می دانید در ساخت گوشی های هوشمند در ابتدا از صفحه نمایش های LCD استفاده می شد و سپس با مرور زمان و پیشرفت تکنولوژی صفحه نمایش های LED نیز تولید و مورد استفاده قرار گرفتند.

LCD Liquid Crystal Display

مطمئنا اولین نامی که درمورد صفحات نمایش به ذهن شما می رسد، LCD است. در واقع این نوع از صفحات نمایش نسل جدیدی هستند که جایگزین صفحه نمایش CRT شدند و سال هاست که در لوازم خانگی از قبیل تلویزیون استفاده می شوند. اما علاوه بر تلویزیون، کاربرد این نوع از صفحه نمایش نیز در گوشی های موبایل، تبلت و دیگر دستگاه ها رسوخ نموده، به طوری که تا امروز نام آن در مقابل نوع صفحه نمایش بسیاری از گوشی های هوشمند و تبلت ها به چشم می خورد. از آن جایی که کیفیت رنگ و وضوح صفحه نمایش LCD پایین است، با گذشت زمان انواع مختلفی از این صفحه نمایش، از قبیل TFT ،IPS یا Super LCD جهت بهبود آن معرفی شدند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

صفحه نمایش موبایلTFT

TFT اولین نوع از صفحه نمایش های LCD می باشد که با مدیریت بهتر پیکسل، میزان وضوح و کیفیت تصویر پخش شده در آن را افزایش می دهد. TFT مخفف کلمه Thin Film Transistor می باشد و به معنی ترانزیستور لایه نازک است و به گونه ای طراحی شده است که پیکسل ها به صورت افقی عمودی در کنار هم قرار گرفته اند. هر پیکسل به یک خازن و یک ترانزیستور سیلیکون آمورف متصل است، این طراحی اجازه می دهد هر پیکسل به طور مستقل شارژ شود و شارژ آن حتی بعد از رفرش شدن برای تصویر جدید باقی بماند. مصرف باتری موبایل در صفحه نمایش TFT نسبت به صفحه نمایش های قدیمی تر کمتر است، اما نسبت به صفحه نمایش های جدیدتر مصرف باتری بیشتری دارد و همچنین زیر نور مستقیم و شدید آفتاب کیفیت پایینی دارد. با وجود اینکه این صفحه نمایش در مواردی مانند زاویه دید و نمایش رنگ های کدر ضعیف است، ولی به دلیل اینکه تولید این تکنولوژی با هزینه های کمتری رو به رو است همچنان در میان تولید کنندگان گوشی هوشمند از جایگاه خوبی برخوردار است. با وجود مشکلات ذکر شده شرکت های تولید کننده گوشی برای تولید محصول با کیفیت بالاتر از روش ها و تکنیک های مخصوصی جهت تولید آن استفاده می کنند. با مقایسه صفحه نمایش TFT به کار رفته شده در گوشی های ارزان قیمت و گوشی های گران قیمت و رده بالا، از نظر زاویه دید و کیفیت، به این تفاوت پی می بریم.

IPS

IPS یکی از تحسین برانگیزترین نوع صفحات نمایش LCD است و نسخه پیشرفته تر TFT به حساب می آید و قیمت بالاتر و کیفیت بهتری نسبت به نسخه قبلی خود دارد، همچنین برخلاف نسخه TFT در زیر نور مستقیم آفتاب هم قابل استفاده می باشد. کمپانی اپل تا قبل از گوشی iPhone x از صفحه نمایش با تکنولوژی IPS استفاده می کرده، همچنین در گوشی iPhone XR هم به دلیل هزینه کمتر نسبت به صفحه نمایش های LED از این تکنولوژی استفاده کرده و اندکی تغییر در آن ایجاد کرده که با چشم غیر مسلح متوجه پیکسل های آن نخواهیم شد ولی کیفیت رنگ و تصویر بالایی دارند شرکت اپل این صفحه نمایش را Retina به معنی شبکیه چشم نامیده است. از اصلی ترین نقاط ضعف این نوع از صفحه نمایش LCD، می توان به عدم توانایی در تولید رنگ مشکی عمیق و باکیفیت نام برد. به طوری که رنگ مشکی تولید شده، بیشتر تمایل به رنگ خاکستری تیره دارد. به دلیل وجود یک لایه برای نور پس زمینه، معمولا گوشی هایی که به این تکنولوژی مجهز شده اند، ضخامتی بیشتر از سایر محصولات بازار دارند. همه پیکسل های موجود در این تکنولوژی تا زمانی که دستگاه روشن است، به نوعی نور پس زمینه دارند، و حتی پیکسل های مشکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این باعث می شود کنتراست و نمایش رنگ مشکی در این صفحه های نمایش تا حدی دچار مشکل شوند. از طرفی، صفحه نمایش های IPS LCD قادرند با جمع کردن و فشرده کردن پیکسل های خود، تصاویری شفاف تر و واضح تر را نمایش دهند.

Super LCD یا SLCD

این نوع صفحه نمایش موبایل به طور کلی در گوشی های HTC به کار می روند البته برخی از برندها نیز از این تکنولوژی استفاده می کنند ولی به طور عمده در اکثر گوشی های HTC از این فناوری استفاده شده است و هر سال با گذشت زمان ارتقا می یابد. صفحه نمایش IPS LCD و Super LCD از لحاظ فناوری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند اما دلیل اینکه این دو تکنولوژی از یکدیگر مجزا هستند این است که در Super LCD هیچ شکاف یا فاصله ای بین محافظ صفحه نمایش بیرونی و سنسور تاچ صفحه نمایش وجود ندارد، در نتیجه به دلیل نزدیک تر بودن گلس به ال سی دی، انعکاس تصویر کمتری دیده می شود. صفحات سوپر ال سی دی مزایایی همچون مصرف کمتر و دید بهتر در خارج از خانه را دارند. سوپر ال سی دی شامل دو نسخه Super LCD 2 و Super LCD 3 می باشد.

صفحه نمایش های LED

صفحه نمایش های LED یا Light-Emitting Diodes مدت زمانی است که وارد بازار شده اند که نسبت به صفحه نمایش های LCD هزینه های ساخت بالاتری دارند و در نتیجه از کیفیت رنگ بهتر، روشنایی بیشتر و همچنین مصرف کمتر باتری برخوردارند. این صفحه نمایش با گذشت زمان به انواع مختلفی تقسیم شده است.

OLED

صفحه نمایش موبایل OLED که مخفف عبارت Organic Light-Emitting Diodes می باشد همان صفحه نمایش های LED هستند که تغییراتی در تکنولوژی ساخت آنها ایجاد شده است. فناوری OLED یا دیودهای ارگانیک نور، بهترین پیشرفت در فناوری صفحه نمایش از زمان عرضه LCD است. OLED یک ماده ارگانیک است که از یک لایه مواد آلی بر پایه کربن ساخته شده و همیشه خاموش است تا زمانی که جریان برق از داخل پیکسل های آن عبور کند، در این صورت از خودش نور منتشر می کند. غلظت رنگ مشکی در این نوع از صفحه نمایش ها کیفیتی را ایجاد کرده که از صفحه نمایش ال سی دی ها بسیار فراتر است و همچنین فناوری اولد نیازی به نور پس زمینه ندارد. در حال حاضر بسیاری از گوشی های هوشمند پرچمدار از صفحه نمایش های اولد استفاده می کنند. شرکت سامسونگ از جمله مهم ترین شرکت های تولید کننده صفحه نمایش اولد است. علاوه بر این کمپانی برند های دیگری نیز مانند اپل و سایر شرکت ها از این تکنولوژی در گوشی های خود استفاده می کنند.
مزایای صفحه نمایش OLED: دستگاه هایی که دارای این نوع از صفحه نمایش هستند دارای وزن سبک تر و حجم کمتری نسبت به دستگاه های مشابه با صفحه نمایش LED می باشند زیرا لایه های اضافی که وظیفه نوردهی را بر عهده داشتند حذف شده اند.

انواع صفحه نمایش های OLED

MicroLED

این نوع صفحه نمایش به MLED نیز معروف است در این نوع صفحه نمایش هر پیکسل به صورت جداگانه به LED خود متصل است و مانند صفحه نمایش های TFT هر پیکسل به تنهایی می تواند روشن شود، در این حالت دیگر نیازی به نور پس زمینه نیست. این تکنولوژی برخلاف صفحه نمایش های OLED برای تولید نور وابسته به ترکیبات آلی نیست اما به دلیل هزینه های بسیار بالا این فناوری هنوز در دسترس نیست.

POLED صفحه نمایش موبایل

شرکت ال جی (LG) در ساخت صفحه نمایش های خود بیشتر از تکنولوژی اولد پلاستیکی (POLED) استفاده کرده است. POLED نوعی صفحه نمایش اولد است که در طراحی ساختار آن به جای شیشه از پلاستیک استفاده شده است، به همین خاطر قابلیت هایی نظیر انعطاف پذیر بودن، نازک بودن، سبک بودن و مقاومت بیشتر به آن اضافه شد.
بسته به اینکه در نمایشگرهای POLED چه نوع پلاستیکی مورد استفاده قرار گیرد، میزان انعطاف پذیری یا حتی قابلیت انعطاف آن متفاوت خواهد شد.

AMOLED

این نوع از نمایشگرها در ابتدا توسط شرکت سونی توسعه داده شد، اما پس از آن و در سال 2005 میلادی کمپانی سامسونگ پروژه مربوط به این نمایشگرها و نمایشگرهای Super AMOLED را از شرکت سونی خریداری کرد. AMOLED مخفف عبارت Active Matrix Organic Light-Emitting Diode به معنای دیود تابنده نور ارگانیک ماتریکس فعال می باشد که در ساختار آن از شیشه استفاده شده است. روش کار AMOLED شباهت زیادی به OLED دارد. در یک نمایشگر AMOLED، دسته ای از لایه های کاتدی، ارگانیک و آندی روی یک لایه یا ماده ی دیگر قرار می گیرند. در این تکنولوژی پیکسل ها به صورت نقطه به نقطه بر روی یک مدار در کنار هم قرار می گیرند و هر پیکسل قابلیت این را دارد تا به صورت جداگانه فعال شود. در واقع مدار مربوطه، با ایجاد یک ولتاژ و ارسال آن به کاتدها و آندهای هر پیکسل باعث تحریک ماده ارگانیک موجود در بین الکترودها و در نتیجه تولید نور می شود. یکی دیگر از قابلیت های این نوع از صفحه نمایش توانایی پیکسل ها در خاموش شدن کامل می باشد، در این حالت صفحه نمایش کاملا سیاه می شود. این ویژگی باعث می شود که محتوای صفحه نمایش با کیفیت بهتری به کاربر نشان داده شود همچنین به علت خاموش شدن پیکسل های غیر ضروری در مصرف باتری گوشی صرفه جویی می گردد.
از مزایای صفحه نمایش های AMOLED وزن کمتر، مصرف بسیار پایین انرژی، اندازه نازک تر، ظرافت رنگ عالی، سرعت پاسخگویی بسیار بالا، روشنایی تصویر بیشتر و قیمت بالاتر می باشد. البته این تکنولوژی در زیر نور مستقیم خورشید عملکرد پایینی دارد که این موضوع از معایب صفحه نمایش AMOLED است.

Super AMOLED

صفحه نمایش موبایل این نوع صفحه نمایش مختص شرکت سامسونگ است. سامسونگ به نمایشگرهای AMOLED یک صفحه لمسی بسیار باریک حدود یک هزارم میلی متر اضافه کرد و آن را با نام Super AMOLED عرضه کرد که این کمپانی از این تکنولوژی قبلا فقط در گوشی های رده بالا استفاده می کرده اما اکنون آن را در گوشی های متوسط خود نیز به کار می برد البته از این تکنولوژی در برندهای دیگر نیز استفاده می شود.
از نظر کیفیت رنگ و نور Super Amoled و Amoled تفاوتی با یکدیگر ندارند، چیزی که آنها را متمایز می کند مربوط به حسگر تاچ یا لمسی آن است که در صفحه نمایش Super Amoled به جای اینکه از یک لایه لمسی جداگانه استفاده شود، سنسور لمسی، درون خود صفحه نمایش ایجاد شده است، به همین خاطر حسگر بسیار هوشمندتر و قوی تر از قبل می شود. بر همین اساس این صفحه نمایش نازک ترین و باکیفیت ترین نوع صفحه نمایش موجود در بازار است. نمایشگرهای Super AMOLED سامسونگ از روش خاصی برای چیدن ساب پیکسل ها استفاده می کند که matrix Pentile نامگذاری شده است. به عنوان نمونه در طراحی صفحه نمایش گوشی گلکسی S10 Plus، که یکی از پرچمداران این کمپانی بزرگ است این تکنولوژی به کار رفته است.

Super AMOLED Plus

می توان گفت که Super AMOLED Plus نسخه ارتقاء یافته Super AMOLED سامسونگ است. پنل های این نمایشگرها دارای 50 درصد ساب پیکسل (Sub-Pixel) بیشتر هستند. در این تکنولوژی منظور از ساب پیکسل، تک تک سلول های رنگی است که در یک پیکسل دیده می شوند. این نمایشگرها نسبت به نسل پیش Super AMOLED، باریکتر و روشن تر شده اند و بازده آنها نیز 18 درصد بهتر شده است. نمایشگرهای Super AMOLED Plus اولین بار در نمایشگاه CES 2011 و با گوشی های Infuse 4G با صفحه نمایش 4.5 اینچی و Galaxy S2 با نمایشگر 4.3 اینچی معرفی شد.

Clear Black

انواع دیگری از صفحه نمایش وجود دارد مانند Clear Black که در بعضی از گوشی های نوکیا استفاده می شود. کمپانی نوکیا اعتقاد دارد Clear Black نوع جدیدی از نمایشگر نیست بلکه به نوعی یک فناوری محسوب می شود. فناوری Clear Black با حذف کردن بازتاب نور باعث ایجاد رنگ های سیاه و سفید واقعی و بهبود کیفیت تصویر می شود و رنگ های روشن را روشن تر و رنگ های تیره را تیره تر نمایش می دهد. این تکنولوژی هنوز در بازار وجود ندارد.

صفحه نمایش موبایل خمیده

نمایشگرهای خمیده از پرطرفدارترین و محبوب ترین انواع صفحه نمایش میان کاربران است ولی با این وجود معایبی نسبت به صفحه نمایش های تخت دارد که نشان می دهد به دلیل داشتن زیبایی در ساختار آن مورد توجه کاربران قرار گرفته شده است. این نوع تکنولوژی علاوه بر زیبایی ظاهری، باعث می شود تا حاشیه های کناری گوشی های همراه به حداقل ممکن برسد اما از نظر امنیتی ممکن است دچار آسیب شوند. از معایب دیگر این نوع از صفحه نمایش ها قرار دادن محافظ است که ممکن است به راحتی پیدا نشود و هزینه بالاتری نسبت به انواع صفحه نمایش صاف و تخت داشته باشد.
شاید این صفحات به معنای واقعی کلمه خمیده محسوب نشوند. منظور از خمیده انحنای ظریفی است که در گوشه های صفحه ایجاد می شود. اولین گوشی هوشمند با این نوع صفحه نمایش Galaxy Note Edge نام دارد که در سال 2014 وارد بازار شد و سامسونگ این تکنولوژی را با ارائه گوشی Galaxy S6 Edge به عنوان اولین گوشی هوشمند با دو لبه ی خمیده، تکمیل کرد. از آن به بعد صفحه نمایش خمیده به عنوان یک اصل استاندارد برای گوشی های سامسونگ مورد استفاده قرار گرفت. البته سایر شرکت ها نیز از این تکنولوژی استفاده کرده اند.

تفاوت های LCD و LED

صفحه نمایش های LED نسبت به صفحه نمایش های LCD مزایای بسیاری دارند. رنگ استثنایی، سرعت واکنش بسیار بالا، زاویه دید بازتر، روشنایی بالاتر، وزن و ضخامت بسیار پایین تر از جمله برتری های این نوع صفحه نمایش ها محسوب می شوند.
نمایشگر های LED از دیود های ساطع کننده نور تشکیل شده اند، اما نمایشگرهای LCD از کریستال مایع برای نمایش تصاویر استفاده می کنند. شفافیت و درخشندگی صفحه نمایش های LED بسیار بالاتر از صفحه نمایش های LCD می باشد.

  • تفاوت نرخ تازه‌سازی در نمایشگر نوع آمولد و سوپر آمولد

صفحه‌ نمایش سوپر آمولد می‌ تواند نرخ تازه‌ سازی بالاتری را ارائه کند مانند 120 هرتز و 144 هرتز درحالی‌که این امکان حتی در صفحه‌ نمایش آمولد وجود ندارد، اما این امر لایه بیشتری را اضافه می‌ کند و در نتیجه صفحه‌ نمایش را حجیم می‌ کند؛ بنابراین می‌ توان از سوپر آمولد برای افزودن نرخ تازه‌ سازی بالا استفاده کرد.

  • تفاوت قابلیت انعکاس نور در نمایشگر نوع آمولد و سوپر آمولد

صفحه‌نمایش سوپر آمولد دارای قابلیت بیشتری برای انعکاس نور است زیرا لایه‌ های زیادی ندارد. بنابراین، نرخ دید در محیط‌ های با روشنایی بالا مانند نور مستقیم خورشید 80٪ است. درحالی‌ که میزان نرخ دید در صفحه‌ نمایش آمولد 50٪ است زیرا لایه‌ های زیادی دارد؛ بنابراین، نور به دام می‌ افتد.

  • خطر سوختن صفحه در صفحه‌ نمایش آمولد و سوپر آمولد

خطر سوختن صفحه در صفحه‌ نمایش آمولد بیشتر است زیرا پیکسل‌ ها در هر اینچ در یک‌ لایه شیشه‌ ای محصور شده‌ اند و باعث گرم‌ شدن، سوختن و در نهایت ازبین‌ رفتن آن‌ ها می‌ شود. در مقابل، خطر سوختن صفحه‌ نمایش در سوپر آمولد به طور قابل‌ توجهی کمتر است زیرا پیکسل‌ ها به طور یکنواخت پخش می‌ شوند.

  • ضخامت نمایشگرهای AMOLED و Super AMOLED

نمایشگرهای سوپر آمولد نازک‌ تر و سبک‌ تر هستند زیرا تنها دو لایه شیشه بین آنها وجود دارد. همه قطعات به طور یکنواخت پخش شده اند، درحالی‌ که صفحه‌ نمایش آمولد به دلیل لایه اضافی ضخیم‌تر و حجیم‌ تر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید